Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol

Şişli Bütçe Konseyi (ŞBK) Nedir?

Şişli Belediyesi’nin bütçesinin harcanabilir kısmının belirli bir yüzdesinin “katılımcı bütçe” anlayışıyla nasıl yapılacağı, hangi konularda nerelere harcanacağına, hangi mahallede ne yapılacağına Şişli Bütçe Konseyi karar verecek.

Şişli Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesinin bir bölümünü Benim BÜTÇEM diyerek nasıl sahipleneceğiz?

Şişli Belediyesi’nin bütçesinin harcanabilir kısmının belirli bir yüzdesinin “katılımcı bütçe” anlayışıyla nasıl yapılacağı, hangi konularda nerelere harcanacağına, hangi mahallede ne yapılacağına Şişli Bütçe Konseyi karar verecek. Şişli Bütçe Konseyi, Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi tarafından ortaklaşa yürütülen Katılımcı Bütçe-Benim BÜTÇEM sürecinin en temel ve Mahalle Bütçe komitelerinden sonraki ikinci oluşumu.

Şişli Bütçe Konseyi, Katılımcı Bütçe’yi, Şişli Belediye Başkanlığına sunulmak üzere belediye bürokratlarıyla birlikte son haline getiren karar verici oluşum olarak kuruldu. Konsey mahallelerden gelen ihtiyaç ve öncelikleri, Şişli Belediyesince belirlenen Katılımcı Bütçe limitlerine bağlı kalarak, mahalleler arasında ihtiyaçların ve önceliklerin adil dağılımını gözeterek ve Katılımcı Bütçeyi mahalle öncelikleri çerçevesinde ve Şişli ölçeğinde belediye, ilgili meslek odaları, üniversiteler ve diğer uzman kurumlardan oluşturulmuş Planlama Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde son haline getiriyor.

2022 yılından itibaren her yıl hazırlanacak Katılımcı Bütçe önerileri, Konsey tarafından her yılın Ağustos ayının son haftası Şişli Belediye Başkanlığı ile Strateji Geliştirme Müdürlüğüne sunulacak.

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.