Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçesi

Şişli Belediyesi’nin 2 milyar 100 milyon TL tutarındaki 2023 yılı bütçesinin yüzde 11’ine denk gelen 235 milyon TL’lik kısmı, mahallelerden toplanan ihtiyaç ve önceliklere göre katılımcı bütçe olarak belirlendi.

Şişli Belediyesi bütçesinin harcanabilir kısmının belirli bir yüzdesinin katılımcı bir anlayışla yapılmasına dayanan Katılımcı Bütçe Benim BÜTÇEM, ikinci yılında da mahalle temellinde ve aktif vatandaşların önerileriyle belirlendi.

Katılımcı bütçe kararını Şişli Belediyesi’ne taşımak için 25 mahallede toplantılarımızı yaptık. Yüz yüze toplantılarda ve www.benimbutcem.com sitesi üzerinden katılımcı bütçe önerileri ortak akılla belirlendi.

Mahallelerden gelen ve belediye bürokratlarınca bütçelendirme çalışması tamamlanan 2023 Katılımcı Bütçe Önerileri, Şişli Belediyesi Ekim ayı Meclis toplantısında 2023 belediye bütçesiyle birlikte görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Buna göre Şişli Belediyesi’nin 2 milyar 100 milyon TL tutarındaki 2023 bütçesi içinde Katılımcı Bütçe-Benim BÜTÇEM miktarı 235 milyon TL oldu. Bu tutar toplam bütçenin yüzde 11’ine denk gelirken, bütçenin ücret ve zorunlu giderler dışında kalan 716 milyon TL’lik yatırım ve faaliyet bütçesinin ise yüzde 33’ünü oluşturuyor.
  • New York Katılımcı Bütçe kişi başı: 5 USD
  • Seul Katılımcı Bütçe kişi başı: 5 USD
  • Madrid Katılımcı Bütçe kişi başı: 36 USD
  • Paris Katılımcı Bütçe kişi başı: 50 USD
  • Şişli Katılımcı Bütçe kişi başı: 45 USD (Bu hesaplama, dolar kurunun 18,35 TL olduğu 16 Eylül 2022 tarihinde yapılmıştır.)
Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.