Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol

Katılımcı Bütçe ile Başka Bir Şehir Mümkün

Aktif vatandaşlar olarak kamusal hayata katılmamız, yaşadığımız mahallelerde söz ve karar sahibi olmamız için alternatif yeni yollar üzerine kapsamlı bir inceleme.

Şişli Yerel Yönetim Kitaplığı’nın ilk eseri olan Katılımcı Bütçe ile Başka Bir Şehir Mümkün ilekarşınızdayız. Kitabın yazarı şehir plancısı Prof. Dr. Yves Cabannes, bu kapsamlı eserde birkaç yılda bir tekrar eden seçimlerin dışında aktif vatandaşlar olarak kamusal hayata katılmamız, yaşadığımız mahallelerde söz ve karar sahibi olmamız için alternatif yeni yollar arıyor.

Cabannes’a göre, bu alternatiflerin başında katılımcı demokrasinin en somut adımı olan katılımcı bütçeleme yer alıyor. Yazar, Porto Allegre’de başlatıldığı günden bugüne dünyada üç bine yakın belediyede uygulanan katılımcı bütçeleme örneklerini, başarılarını ve zorluklarını da ele aldığı titiz bir incelemeyle bizlere sunuyor. İnceleme boyunca yazar, “Başka bir yerel yönetim mümkün mü?” sorusuna güçlü bir yanıt veriyor.

Yazarın telif, Otonom Yayınları’nın çeviri ücreti almadan verdiği destekle Türkçe'ye kazandırılan bu kitap, katılımcı bütçenin, “demokrasiyi demokratikleştiren” imkânlarını ve açtığı yolları mahallelerimizde birlikte müzakere etmek için bir fırsat tanıyor. Kitabı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Dosyalar

Katılımcı Bütçe ile Başka Bir Şehir Mümkün
Dünyada üç bine yakın belediyede uygulanan katılımcı bütçeleme çalışmaları üzerinde bir inceleme.
Künye: Editör: Prof. Dr. Yves Cabannes / Şişli Belediyesi Yerel Yönetim Kitaplığı, İstanbul, Otonom Yayınları
Anahtar kelimeler: Katılımcı bütçe, katılımcı demokrasi, uluslararası yerel yönetim deneyimleri
Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.