Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol

Şişli Katılımcı Bütçe Konseyi (ŞBK)

Şişli Katılımcı Bütçe Konseyi (ŞBK), mahallelerden gelen ve mahalle ihtiyaçlarına göre yapılan bütçe önerilerini, belediye bürokratlarıyla birlikte son haline getirerek Şişli Belediye bütçesine taşır.

Kimlerden oluşur?

  • Mahalle Bütçe Komiteleri seçimlerinde en fazla oyu alan 1 (bir) kadın, 1 (bir) erkek 2 (iki) kişi asil olarak Şişli Bütçe Konseyi’ne sözcü olarak gönderilir.
  • En fazla ikinci oyu alan 1 (bir) kadın, 1 (bir) erkek iki kişi ise Şişli Bütçe Konseyi’nde yedek sözcü olarak yer alır.
  • Seçimlerde eşit oy alan sözcüler olursa, ŞBK’da yer alan sözcünün belirlenmesi için kura çekilir.
  • ŞBK’da 25 mahallenin MBK’larından gelen 50 (elli) asil sözcü, 50 (elli) yedek sözcü ile MBK’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çeşitliliğini yansıtan doğal üyeler arasından seçilmiş 2 (iki) kişi, yani toplamda 52 (elli iki) sözcü bulunur.
  • Şişli Bütçe Konseyi seçimleri her yılın mart-nisan aylarında yenilenir.

Görevleri

  • Katılımcı bütçeyi, Şişli Belediye Başkanlığına sunulmak üzere belediye bürokratlarıyla birlikte son haline getiren karar verici oluşumudur.
  • Mahallelerden gelen ihtiyaç ve öncelikleri, Şişli Belediyesince belirlenen Katılımcı Bütçe limitlerine bağlı kalarak, mahalleler arasında ihtiyaçların ve önceliklerin adil dağılımını ve mahalle önceliklerini gözeterek; belediye yetkilileri ve Şişli ölçeğindeki ilgili meslek odaları, üniversiteler ve diğer uzman kurumlardan oluşturulmuş Planlama Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde son haline getirir.
  • Son haline getirilen katılımcı bütçeyi her yılın ağustos ayının son haftası Şişli Belediye Başkanlığı ile Strateji Geliştirme Müdürlüğüne sunar.

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.