Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Şişli’de Kişi Başına Düşen Katılımcı Bütçe 45 Dolar Oldu

Şişli’de Kişi Başına Düşen Katılımcı Bütçe 45 Dolar Oldu
Şişli Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesinin, 235 milyon TL’ye karşılık gelen yüzde 11’lik kısmı, Şişlililer tarafından belirlendi. Şişli, bu yıl da kişi başına düşen katılımcı bütçe miktarında birçok dünya şehrini geçti.

Şişli Belediyesi bütçesinin harcanabilir kısmının belirli bir yüzdesinin “katılımcı” bir anlayışla yapılmasına dayanan Katılımcı Bütçe Benim BÜTÇEM, ikinci yılında da mahalle temellinde ve aktif vatandaşların önerileriyle belirlendi.

Yaz boyunca yapılan toplantılar ve mahallelerden gelen 2023 yılına yönelik katılımcı bütçe önerileri, belediye bürokratlarınca bütçelendirildi. Katılımcı bütçe önerileri daha sonra Şişli Belediye Meclisi’ne sunulmak üzere Şişli Belediye Başkanlığına teslim edildi. Encümen incelemesinden sonra katılımcı bütçe önerileri, Şişli Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında sunuldu. Bütçe Komisyonu’nun çalışmasının ardından Şişli Belediyesi’nin 2023 Katılımcı Bütçesi, Ekim ayı Meclis toplantısında 2023 belediye bütçesiyle birlikte görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Şişli Belediyesi’nin 2 milyar 100 milyon TL tutarındaki 2023 bütçesi içinde Katılımcı Bütçe-Benim BÜTÇEM miktarı 235 milyon TL oldu. Bu tutar toplam bütçenin yüzde 11’ine denk gelirken, bütçenin ücret ve zorunlu giderler dışında kalan 716 milyon TL’lik yatırım ve faaliyet bütçesinin ise yüzde 33’ünü oluşturuyor.

Böylece Şişli’de kişi başına düşen katılımcı bütçe miktarı 45 Dolar oldu. Bu miktar, New York ve Seul’de 5, Madrid’de 36, Paris’te 50 Dolar olarak sıralanıyor.

Katılımcı Bütçe – Benim BÜTÇEM çalışmaları 2022 yılında Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi öncülüğünde başlatıldı. Şişli’nin ilk katılımcı bütçesi ise 2022 yılında kabul edilerek uygulanmaya başlandı. Şişli Belediyesi’nin 800 milyon tutarındaki 2022 bütçesinin yüzde 14’üne denk gelen 113 milyon TL’lik kısmı, geçen yıl yine mahallelerden toplanan ihtiyaç ve önceliklere göre katılımcı bütçe olarak belirlenmişti. Bu rakam, ücret ve zorunlu giderler dışındaki 219 milyon TL’lik yatırım ve faaliyet bütçesinin yüzde 51,56’ini oluşturuyor.

Şişli Belediyesi 2023 Katılımcı Bütçesi İhtiyaç Öncelikleri ve Tahmini Bütçe Raporu'na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Dosyalar

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe - 2023 İhtiyaç Öncelikleri ve Tahmini Bütçe Raporu
Mahalle Bütçe Komiteleri ve Şişli Bütçe Konseyi tarafından hazırlanan 2023 yılı katılımcı bütçe ihtiyaç öncelikleri ve tahmini bütçe raporu
Künye: Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi / 2022, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçesi, 2023 katılımcı bütçesi, tahmini bütçe, ihtiyaç öncelikleri

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.