Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Şişli Bütçe Konseyi, Katılımcı Bütçe'nin İlk Üç Aylık Faaliyetlerini Değerlendirdi

Şişli Bütçe Konseyi, Katılımcı Bütçe'nin İlk Üç Aylık Faaliyetlerini Değerlendirdi
Her ay toplanan Şişli Bütçe Konseyi (ŞBK), Şişli Belediyesi Başkanlık Binası Meclis Salonu’ndaki son toplantısını 18 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşirdi.

Şişli Bütçe Konseyi, aylık toplantısının sonuncusunda Şişli Belediyesi 2022 bütçesin ilk üç aylık faaliyet raporu ile mahalle önceliklerinin yıllık planlamasını değerlendirdi.

Her ay toplanan Şişli Bütçe Konseyi (ŞBK), Şişli Belediyesi Başkanlık Binası Meclis Salonu’ndaki son toplantısını 18 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşirdi. Toplantıya ŞBK üyelerinin yanı sıra Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu, Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi ile ilgili müdürlüklerden yetkililer katıldı.

Toplantıda 2022 katılımcı bütçesi kapsamında 25 mahallenin talepleri ele alındı. Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi, ilgili müdürlükler tarafından hazırlanan ilk üç aylık faaliyet raporunu ŞBK sözcüleriyle paylaştı. Faaliyet raporunun yanı sıra mahallelerden gelen önerilerin 2022 yılının hangi ayında gerçekleştirileceğine dair yıllık plan da ŞBK’ya sunuldu.

Faaliyet raporu ŞBK üyelerince önce 25 mahalledeki Mahalle Bütçe Komitelerine sunulacak. Mahallelerden rapor ve planlamaya ilişkin gelecek öneri ve talepler ŞBK tarafından Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’ne iletilecek. Üç aylık raporlar ve ay bazında yapılan yıllık planlamalar ayrıca İzleme ve Değerlendirme Çalışma Grubu tarafından da ele alınacak.

Türkiye’nin mahalle temelli ve aktif vatandaş odaklı ilk katılımcı bütçesi Benim BÜTÇEM, geçen yıl Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi öncülüğünde Şişli’nin 25 mahallesinde yaşayan vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Mahalle Bütçe Komiteleri'nin her mahalledeki ihtiyaç ve öncelikleri belirlemesiyle oluşan talepler, Şişli Bütçe Konseyi tarafından son hale getirildi. Şişli Belediyesinin 800 milyon tutarındaki 2022 bütçesinin yüzde 14’üne denk gelen 113 milyon TL’lik kısmı, mahallelerden toplanan ihtiyaç ve önceliklere göre Katılımcı Bütçe olarak belirlendi. Bu rakam, ücret ve zorunlu giderler dışındaki 219 milyon TL’lik yatırım ve faaliyet bütçesinin yüzde 52’sini oluşturdu.

Mahallelerden gelen Katılımcı Bütçe önerileri, Şişli Belediye Meclisine sunulmak üzere Şişli Belediye Başkanlığı'na teslim edildi. Encümen incelemesinden sonra Katılımcı Bütçe önerileri, Şişli Belediye Meclisi'nin Ekim ayı toplantısında 2022 bütçesiyle birlikte görüşülerek, oy çokluğuyla kabul edildi.

 

 

 

Dosyalar

Katılımcı Bütçe Faaliyet Raporu Sunumu - 2022 (3 ay)
Katılımcı Bütçe Faaliyet Raporu Sunumu - 2022 (3 ay)
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Nisan 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, faaliyet raporu

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.