Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Mahmut Şevket Paşa mahalle seçimi hakkında duyuru

Mahmut Şevket Paşa mahalle seçimi hakkında duyuru
Mahmut Şevket Paşa mahallesi seçimleri 10-11-12 Eylül 2022 tarihleri arasında web sitemizden yapılacaktır.

Katılımcı Bütçe - Benim Bütçem, Türkiye’de ilk kez aktif vatandaş odağında katılımcı, çoğulcu, etkin, demokratik, hesap veren, şeffaf ve bilgi edinme hakkına saygılı bir yerel yönetim anlayışını esas alan süreçtir. Mahalle temelli yapımızda, mahalle sözcülerini belirlemek amacıyla yaptığımız seçimler ise demokrasinin en temel yansımasıdır.

Şişli’nin 25 mahallesinde Mahalle Bütçe Komitelerini seçmek için 28-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılan seçim sonucuna ilişkin Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nden Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’ne seçimin usulsüz olduğuna dair resmi yollarla dilekçeler iletilmiştir.

Bu dilekçeler nezdinde, Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde; mükerrer, T.C. kimlik numarası olmadan ve ikametgah sorgusu yapılmadan kullanılmış oylar tespit edilmiştir. Şişli Belediyesi ve Birimimizin açıklık, şeffaflık, hesap verilebilirlik, katılımcılık ilkelerine ters düşen bu tespitlerle, seçimin usulsüz olduğu açıktır.

Bu kapsamda eşit yaklaşım ilkesiyle dilekçeyle başvuruda bulunmuş tarafların da dahil olduğu bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıda Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’ndeki seçimin 10-11-12 Eylül 2022 tarihleri arasında herhangi bir sorun yaşanmaması açısından sadece T.C. kimlik ve ikametgah onaylı oy kullanılabilen www.benimbutcem.com adresli dijital demokrasi platformumuzdan tekrarlanması kararı alınmıştır.

Demokrasinin, eşitliğin, katılımcılığın, hesap verilebilirliğin ve şeffaflığın bu kadar açık işletildiği bu sürece ilişkin tespit ve değerlendirmelerimizi içeren raporumuzu kamuoyunun bilgi ve takdirine saygıyla sunarız.

 

 

 

Dosyalar

Mahmut Şevket Paşa mahalle seçimi hakkında duyuru
2022 yılı Mahmut Şevket Paşa mahalle bütçe komitesi seçimi hakkında Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi'nin raporu
Künye: Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi / Eylül 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: mahalle bütçe komitesi seçimi, MBK seçim, Mahmut Şevket Paşa

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.