Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


“Katılımcı bütçenin güzelliği mahallelerimiz için birlikte karar vermekte…”

“Katılımcı bütçenin güzelliği mahallelerimiz için birlikte karar vermekte…”
Şişli’de uygulanan katılımcı bütçe Benim Bütçem çalışmasının mahalle toplantıları devam ediyor. Toplantının beşincisi 8 Ağustos, pazartesi günü Merkez Mahallesi Sıracevizler Parkı’nda gerçekleşti.

Şişli’de uygulanan katılımcı bütçe Benim Bütçem çalışmasının mahalle toplantıları devam ediyor. Toplantının beşincisi 8 Ağustos, pazartesi günü Merkez Mahallesi Sıracevizler Parkı’nda gerçekleşti.

Müzik dinletisinin ardından Merkez Mahallesi Muhtarı Meriç Hamarat ve Şişli Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Kanbak söz alarak, katılımcıları selamladılar.

“Katılımı içselleştirmemiz gerekiyor”

Selamlamalardan sonra Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Toplumumuzun katılımı içselleştirmesi gerekiyor. Ne yazık ki katılımdan yana pek değiliz. Fakat Şişli’de vatandaşa katılım ve söz hakkı veren, ödediğiniz vergilerin nereye harcandığını sorduğunuz ve denetlediğiniz katılımcı bütçeyi hayata geçiren bir belediye ve çalışma ekibi var. Gelin, tüm yetkinin tek adamlarda toplandığı sistemi değiştirelim diyorum ben de… Gelin, vatandaşın en altta olduğu, yönetenlerin en üstte olduğu piramidi tersine çevirelim. Katılımcı bütçenin güzelliği mahallelerimiz için sizlerle birlikte karar vermekte; sokaklarımızı birlikte dolaşmak, eksiklikleri birlikte tespit etmekte…” dedi.

Keskin’in konuşmasının ardından mahalle sakinleri öneri, istek ve taleplerini dile getirdiler.

Melek Banu Memik, “Mahalle evlerinde kadınları öncelediğiniz için her şeyden önce teşekkür ederim. Ben burada bir turist rehberiyim ve Şişli turist rehberlerinin yoğun olduğu bir ilçe. Biz burada turizm rotası hazırlamak için size her türlü desteğe hazırız” dedi.

Armağan Arseven, “İki konu üzerinde durmak istiyorum. Birincisi Şişli’nin ara sokakları ve caddeleri özellikle yaşlılar için birer tuzak. Çiviler, kesilmiş, sökülmüş veya arabaların girmesini engelleyen duba gibi nesneler var sokaklarda. Bunlara takılan, tökezleyen ve düşenler çok oluyor. Bunları nasıl sökebiliriz? İkincisi ise İzzetpaşa Sokak’ta kaldırımlarda yayalara geçiş yeri bırakılmıyor, bu konuda yardım istiyorum” diye konuştu.

Firuzan Akgül, “Sadece bizim binanın önüne her gün farklı araçlar park ediyor, şikâyetlerimizden bir sonuç alamıyoruz. Bizim apartmanın önü park haline gelmiş durumda. Giriş katta oturuyorum ve sadece kapımın önüne park eden aracı görüyorum, buna mecbur değilim. Sürekli karanlıkta kalıyorum. Diğer bir konu da şu: Kaldırımda motosikletler yüzünden yürüyemiyoruz, bunu engellemek ilgili bir çalışma yapabilir misiniz? Ayrıca dükkânların kaldırım işgalinden de rahatsızız” dedi.

Nefise Çakıcı, “Nakiye Elgün Sokak’ın başında evsizler - özellikle 40 ve 50 yaş üzeri beyler bunlar – kalıyor. Bu çok kötü bir durum. Burası Bulgar Malikhanesi’nin yanı. Senelerdir bu durum hiçbir şekilde engellenemedi” diye konuştu.

Selahattin Alaz, Hanımefendi Sokak’ta oturduğunu, ancak esnafın dükkânlarının önüne yola koyduğu masalar nedeniyle aracını park edemediğini söyledi.

Yedi yaşındaki Nefes Paçacı, “Yollar pütürlü ve ben bisiklet süremiyorum, o yüzden sizden yeni yollar yapmanızı istiyorum” dedi. Şişli Belediye Başkanı Keskin, Halaskargazi Caddesi üzerinde yapılacak düzenlemeler sırasında bisiklet yolu yapılması için de planlamaların tamamlandığını söyledi. Keskin’in ardından tekrar söz alan Nefes Paçacı, “Herkese söylüyorum, ben yolda giderken binalardan aşağıya eşyalar atılıyor, çok ses çıkıyor ve çok rahatsız oluyorum,” diye konuştu. Keskin ise “Nefes’e teşekkür ederim, ne güzel söz alıp isteklerini söyledi. Şimdi sana bir müjde vereyim: Şişli’de bazı sokakları trafiğe kapatacağız ve bu sokaklarda sizler bisiklete bineceksiniz. Trafiğe kapatılan sokakları yeşil koridor yapacağız, komşularımız orada çayını, kahvesini içecek, sosyalleşecek” dedi.

Toplantıya katılan çocuklardan Canerel Alvan, “Basket potalarının altına minyatür kaleler olsa çok güzel olur. Çünkü çocuklar futbol oynayamıyor. İleride çimenlikte oynamak isteseler de orada izin verilmiyor” dedi. Merkez Mahallesi Muhtarı Meriç Hamarat, muhtarlığın ön bahçesinde geniş bir alan olduğunu söyleyerek, çocukların burada futbol oynayabileceğini belirtti. Bir diğer çocuk Artin Poloi, “Parklara ve ormanlara çöp atmayalım” talebini dile getirdi.

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’nin müdürlüklerden edinilen bilgilerle hazırladığı sunumda, hem Şişli çapında hem de Merkez Mahallesi’nde katılımcı bütçe kapsamında 2022 yılının ilk altı ayında gerçekleştirilen çalışma ve hizmetler anlatıldı. Sunumda ayrıca 2022 yılının son altı ayı için katılımcı bütçe kapsamında planlanan hizmet ve çalışmalar da aktarıldı. (Sunuma yazının altındaki dosyalar bölümünden erişebilirsiniz.)

 

 

 

Dosyalar

Merkez Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
Merkez Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı 8 Ağustos Pazartesi günü Merkez Mahallesi Sıracevizler Parkı'nda saat 17:00 / 21:30 arasında mahallelinin geniş katılımıyla yapıldı.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Merkez, mahalle toplantısı

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.