Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Gülbahar Mahallesi Katılımcı Bütçesine Sponsor Desteği

Gülbahar Mahallesi Katılımcı Bütçesine Sponsor Desteği
Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM kapsamında Gülbahar Mahallesi’nde sokaklara asfalt serildi. En büyük haber ise yoğun talep alan Mahalle Evi’nin yakında açılacak olması; üstelik maliyet sponsorluk ve özkaynaklarla karşılandığı için katılımcı bütçeye yansıtılmadı.

2022 katılımcı bütçe önerisi 2 milyon 60 bin TL olan Gülbahar Mahallesi’nde, yüz yüze yapılan toplantılar ile www.benimbutcem.com adresi üzerinden alınan mahalle önceliklerinin gerçekleşmelerine ilişkin yılın ilk dokuz ayını kapsayan rapor açıklandı. Yılın ilk dokuz ayında katılımcı bütçe gerçekleşme tutarı 2 milyon 409 bin 806 TL oldu. Mahalle Evi’nin 8 milyon TL tutarındaki giderleriyse sponsorluklar ve Şişli Belediyesi özkaynaklarıyla sağlandı.

Gülbahar Mahallesi’nde kaldırım yenileme ve asfaltlama çalışmaları yapılması istenmişti. Pelit, Güney1, Çamlı, Demir, Kumru, Güvercin ve Kiraz sokaklarda kaldırım ve asfalt serim; Bengü, Şahika ve Çil sokaklardaysa kaldırım çalışmaları yapıldı. Bu hizmetlerin katılımcı bütçeye yansıması 2 milyon 19 bin 226 TL oldu.

Mahalle sakinlerinin çocuk parkı yapılması yönündeki talebi üzerine 270 bin TL tutarla Galata Deresi ile Yeni Dere kesişimine 220 metrekare çocuk parkı yapımına başlandı.

Çöp konteynerleri ve kutularının artırılması istenmişti. Şişli Belediyesi özkaynaklarıyla mahalleye 5 tane 800 litrelik çöp konteynerleri yerleştirildi.

Mahallede kütüphane ihtiyacı olduğu belirtilmiş, bu ihtiyacın giderilmesi istenmişti. Gülbağ Eğitim Programlarına Destek Kursu Merkezi’nde (BilimEvi) belediye özkaynaklarıyla bir kütüphane kurulduğu belirtildi.

Sokak hayvanlarının barınması ve beslenmesi yönündeki talep doğrultusunda kedi ve köpek evleri ile sokak hayvanlarına mama desteği 12 bin 990 TL bütçeyle sağlandı.

Yeşil alanların rehabilitasyonu ve çoğaltılması önerilmişti. Galata Deresi Caddesi üzerinde 350 metrekarelik yeni bir park alanı kazanıldı ve tamamlanan proje planlamaya alındı.

 Çocuklar ve gençlerin sosyalleşmeleri için istenen çocuk ve gençlik merkezi ise Mahalle Evi içerisinde 103 bin 840 TL gerçekleşme bütçesi ile değerlendirildi.

Talep edilen Mahalle Evi’nin ise sponsorluklar ve özkaynaklarla sağlanan 8 milyon TL bütçeyle yapımına başlandı. Mahalle evi yakında hizmete alınacak.

Depremde hasar gören binaların tespit edilmesi, deprem planı yapılması, toplanma alanlarının belirlenmesi yönündeki talep üzerine hasarlı binalar tespit edildi. Toplanma alanları belirlendi; Avni Dilligil Çocuk Parkı, Selim Sırrı Tarcan İlkokulu Bahçesi ve Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu Bahçesi'ne tabelalar yerleştirildi. Bu çalışmanın gerçekleşme bütçesi 3 bin 750 TL oldu.

Gülbaharlılar ihtiyaç sahiplerine sosyal destek sağlanmasını istemişti. Aşevi/Sosyal Mutfak hizmet biriminden yılın ilk 9 ayında 486 bin 280 öğün sıcak yemek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Gülbahar Mahallesi'nde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 74 haneye (305 kişi) 15 bin 100 puan değerinde gıda desteği sunuldu (200 puan ortalama olarak 600 TL’dir). Ramazan ayı içerisinde yine ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen 61 haneye gıda destek paketi dağıtıldı, 4 kişiye 12 aylık (48 adet) çölyak gıda destek paketi sağlandı. Bu desteklerin tutarı, katılımcı bütçenin Şişli genelindeki taleplerin gerçekleşmelerinde hesaplandı.

Binaların ön ve arka cephelerinde bulunan boşlukların ağaçlandırılması ve apartman balkonlarının çiçeklendirilmesi önerilmişti. Bunun için söz konusu apartmanlardan dilekçeyle muvafakatname alınması gerektiği aktarıldı. Bu muvafakatnameler alındığında çalışmanın planlanacağı vurgulandı.

 Her gruptan mahalle sakininin birlikte spor yapabileceği, mahallenin merkezi bir yerinde spor merkezi yapılması da öneriler arasındaydı. Mahalle sakinlerinin Şişli Belediyesi’nin özkaynaklarıyla hizmet veren Gülbahar Spor Salonu’ndan yararlanabileceği bilgisi paylaşıldı.

Mahalle sakinleri yeni sağlık ocağının daha kolay erişilebilir Cemal Sahir Sokak'ta önerilen daireye taşınmasını istemişti. Ancak, söz konusu Sağlık Ocağı’nın, İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Aile Sağlık Merkezi olduğu ve bu konuda yetkili makamın İl Sağlık Müdürlüğü olduğu aktarıldı.

“Göçmenlerin yoğun yaşadığı yerlerde asayiş problemlerinin çözülmesi” yönündeki talebe yanıt, sosyal desteklerle verildi. Şişli Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nin üst katında Açık Ev’de göçmenlere yönelik hizmetler sunuluyor. Yılın ilk 9 ayında Açık Ev'de düzenlenen 36 ayrı eğitimden 729 birey faydalandı.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.