Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


“Gelin demokrasiyi yerelden güçlendirelim”

“Gelin demokrasiyi yerelden güçlendirelim”
Benim Bütçem mahalle toplantısında Şişlililere seslenen Şişli Belediye Başkanı Keskin, “Sizin vergilerinizden oluşan belediye bütçesini nereye ve nasıl harcayacağımıza gelin hep birlikte karar verelim” dedi.

Şişli Belediyesi’nin 2023 faaliyet bütçesinin belirli bir oranının nereye, ne kadar harcanacağının mahallelerde müzakere edildiği Benim Bütçem katılımcı bütçe mahalle toplantılarının ikincisi 18 Temmuz, Çarşamba günü Lala Şahin otoparkının yanındaki alanda yapıldı. Cumhuriyet ve Duatepe mahallelerini kapsayan toplantıya mahallelilerle birlikte Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Gülay Değer ve Duatepe Mahallesi Muhtarı Hasan Kılıç katıldı.

Kılıç toplantıya katılanları selamlarken, Değer de tüm komşularını katılımcı bütçe çalışmasında yer almaya çağırdı. Mahalle muhtarlarının ardından Şişli Kent Konseyi Başkanı Şükran Eroğlu’nu temsilen Şişli Kent Konseyi Genel Sekreteri Nevin Kaplan söz aldı.

Benim Bütçem toplantılarının geçen yıl başladığını hatırlatan Kaplan, “Bir yıl sonra yeniden bir araya geldik. Bu çalışmaya halkımızla birlikte çok emek verdik. Katılımcı bütçe yerelden demokrasiyi ve toplumcu belediyeciliği hayata geçiriyor. İşte çalışmanın ruhu, işin esası budur. Biz Kent Konseyi olarak bu esasla ilgileniyoruz. Ama bu ruh siz katılımcı bütçeye sahip çıkarsanız yaşar, yerelden demokrasi güçlenmiş olur. Halkımız bu çalışmaya katılırsa yönetim piramidini tersine çevirebiliriz” dedi.

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’nin müdürlüklerden edinilen bilgilerle hazırladığı sunumda, hem Şişli çapında hem de Cumhuriyet ve Duatepe mahallelerinde katılımcı bütçe kapsamında 2022 yılının ilk altı ayında gerçekleştirilen çalışma ve hizmetler anlatıldı. Sunumda ayrıca 2022 yılının son altı ayı için katılımcı bütçe kapsamında planlanan hizmet ve çalışmalar da aktarıldı. (Sunumlara yazının altındaki dosyalar bölümünden erişebilirsiniz.)

Sunum başlamadan önce söz alan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, “Eğer Şişli’de bir başarı hikâyesi yazacaksak bu muhtarlarımız ve Şişli Kent Konseyi ile ortak bir paydada buluşabilmemiz nedeniyle yazılacak” diyerek muhtarlara ve Şişli Kent Konseyi’ne Benim Bütçem’e verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

“Dayanışmayı büyütmemiz gerekiyor”

Keskin, 2022 yılının Ekim ayında Şişli Belediyesi Meclisi’nde Şişli’nin ilk katılımcı bütçesi kabul edildiğinde bir Türk lirasının 8 dolar olduğunu, ancak doların bugün 17 Türk lirasının üzerine çıktığını belirterek, “Ülkemiz çok ciddi bir ekonomik krizden, büyük bir sıkıntından geçiyor. Biz Şişli Belediyesi olarak ne pahasına olursa olsun katılımcı bütçeden vazgeçmeyeceğiz. Ancak, bu dönem dünden daha önemli, dayanışmayı hep birlikte büyütmemiz gerekiyor. Bu kaotik ortamdan kurtulmak bir arada durmaktan geçer” dedi. Şişli Belediye Başkanı Keskin konuşmasını özetle şöyle sürdürdü:

“Güzel, sağlıklı ve iyi bir çevrede yaşamak herkesin hakkı. Ama kendimize şunu sormalıyız: Biz ne yapıyoruz? Şikâyet etmek, eleştirmek en kolayı. Ama sadece şikâyet etmekle olmaz. Biz mahallelerimizde ortak akılla ne yapabiliriz, diyerek çalışan bir belediyeyiz. Ortak aklı işletme imkânı tanıdığı için katılımcı bütçeyi de çok önemsiyorum. Dünyada 3 binin üzerinde belediyede katılımcı bütçe uygulanıyor, pek çok iyi örneği var. Biz neden yapmayalım bunu? Üstelik bizim insanımız daha yaratıcı, mahallelerimiz için çok daha iyi fikirlerin çıkacağını biliyorum.

Şişli Belediyesi bütçesi sizin vergilerinizden oluşuyor. Bu nedenle gelin Şişli’yi birlikte yönetelim, diyorum. Bunu kaç tane belediye başkanı söylüyor? Gelin yönetim piramidini tersine çevirelim, demokrasiyi yerelden güçlendirelim. Gelin katılımcı bütçe çalışmalarına dâhil olun fikrinizi söyleyin, kararlara katılın. Önerilerinizi de söyleyin, eleştirilerinizi de… Şu anda etraftaki kafelerde oturarak bizi dinleyen genç arkadaşlarım, sizlere sesleniyorum: Gelin hep birlikte yol yürüyelim, gelin Şişli için birlikte çalışalım.

Hepimizin görevi halka hizmet etmek. Sizin vergilerinizden oluşan belediye bütçesini nereye ve nasıl harcayacağımıza gelin hep birlikte karar verelim. Katılımcı bütçenin sürdürülebilir olması için sizin katılmanız şart. Ne kadar katılım o kadar demokrasi.”

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin konuşmasının ardından Cumhuriyet Mahallesi Mahalle Bütçe Komitesi sözcüsü Göksen Ezeltürk ile Duatepe Mahallesi Mahalle Bütçe Komitesi sözcüsü Ertuğrul Artar’ı sahneye davet etti.

Ezeltürk, konuşmasında Benim Bütçem’in önemine değinerek, “Şişli’de hep birlikte yapmaya çalıştığımız şey çok önemli. Mahallelerde yaşayanlar, mahalleleri için iradelerini ortaya koyuyor. Bu, sosyal adaletin hayata geçmesi için çok önemli” dedi. Artar ise “Belediye Başkanımız Sayın Muammer Keskin çok iyi niyetli biri. Benim Bütçem çalışması da çok duyarlı olunması gereken bir süreçti. Ancak, iyi niyetle çalışmalar bir yere kadar gelebiliyor, çalışmanın ilerlemesi için demokratik katılım kültürünün içselleştirilmesi gerekiyor” diyerek tüm komşularını Benim Bütçem çalışmasına katılmaya çağırdı.

 

 

 

Dosyalar

Cumhuriyet Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
20 Temmuz 2022, Cumhuriyet Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Temmuz 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Cumhuriyet, mahalle toplantısı
Duatepe Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
20 Temmuz 2022, Duatepe Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Temmuz 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Duatepe, mahalle toplantısı

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.