Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Eskişehir Mahallesi’nde Sosyo-Ekonomik Destekler Sağlandı

Eskişehir Mahallesi’nde Sosyo-Ekonomik Destekler Sağlandı
Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM kapsamında 2022 yılının ilk 9 ayında Eskişehir Mahallesi’nde Sosyo-ekonomik desteklerden 2022 yılında Eskişehir Mahallesi'nden 337 hane yararlandı; Dericiler Sokak’ta çocuk parkı yenilendi.

Şişli’de gerçekleştirilen katılımcı bütçe hizmetlerinin izlenmesi ve denetlenmesini sağlamak amacıyla Benim BÜTÇEM kapsamında raporlama çalışmaları devam ediyor. 2022 katılımcı bütçe önerisi 5 milyon 887 bin 650 TL olan Eskişehir Mahallesi’nde de Benim BÜTÇEM kapsamında yılın ilk 9 ayında yapılan çalışmaların gerçekleşme bütçesi 520.127‬ TL oldu. Bazı talepler Şişli Belediyesi öz kaynaklarıyla karşılandı.

Eskişehir sakinleri Mahalle Evi talep etmişti. Mahallelilerin Papa Roncalli Sokak’ta hizmet veren Mahalle Evi’nden hizmet alabilecekleri belirtildi.

Kaldırımların, dükkân ve apartman girişlerinin yaşlı, engelli, çocuk dostu hale getirilmesi istenmişti. Gerekli çalışmaların rutin olarak özkaynaklarla yürütüldüğü aktarıldı.

Mahalle sakinleri yaralı ve hasta hayvan ihbarlarının düzgün biçimde değerlendirilmesini talep etmişti. Yaralı ve hasta hayvan ihbarlarının 5199 Sayılı Kanun’a göre değerlendirildiği bilgisi verildi.

Mahallede istihdam olanaklarının yaratılması, bunu sağlayacak bir mahalle berberi açılması ve kuaförlük eğitimleri verilmesi önerilmişti. Feriköy Mahallesi Zerafet Sokak No:3A-B adresinde bulunan mahalle berberinin tadilat aşamasında olduğu, yakında hizmete girmesi planlanan berberde talep edildiği üzere engelli ve yaşlılara kuaförlük hizmetleri verileceği aktarıldı.

Mahalleye kedi evleri yerleştirilmesi, sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyaçlarının sürekli karşılanması da gelen talepler arasındaydı. Kedi evleri dağıtımı ve sokak hayvanlarının besleme çalışmaları 25 bin 522 TL bütçeyle gerçekleşti.

Eskişehirliler Kurtuluş Caddesi’nin yaya dostu hale getirilmesini, trafiğin, araç parklarının park ve dükkân önü yükleme-indirmelerin düzenlenmesini talep etmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtuluş Caddesi’nin düzenlenmesinin devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Tüm bina ve dükkân girişlerinin engelli ve çocuklara göre düzenlenmesi yönündeki taleplerin ise program dâhilinde özkaynaklarla yerine getirildiği vurgulandı.

“Dericiler Sokak’taki parkın kullanımı ve güvenliği yeniden düzenlenmeli” yönündeki talep de 119 bin 310 TL bütçe ile gerçekleştirildi. Parkın oyun grubu ve kauçuk zemini tamamen değiştirildi. Parkta genel düzenleme çalışmaları tamamlandı.

Kaldırım işgallerinin ve araçların gelişigüzel park etmesi sorununun çözülmesi istenmiş, Eşref Çıkmazı Sokak’taki araç parkı sorununu özellikle dile getirilmişti. Bu konuda yetkili ve görevli kurumun İlçe Emniyet Müdürlüğü olduğu belirtilerek, talebin gerçekleşmesi “Diğer kamu kurumlarıyla yapılacak faaliyetler” kapsamına alındı.

Dericiler Sokak ve Dolapdere arasında sokak başındaki boşluk ile Derviş Eroğlu yanına katlı otopark yapımına yönelik taleplerin gerçekleşmesi ise bu alanların otopark yapımına teknik olarak uygun görülmemesi üzerine planlamaya alınamadı. Aynı şekilde Dolapdere Caddesi’nin ve mahallenin aşağı sokaklarında güvenlik önlemlerinin artırılması ve güvenlik kamera konması yönündeki talep de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun getirdiği kısıtlar nedeniyle hayata geçirilemedi.

Mahalle sakinleri çocuklu yoksul ailelere düzenli olarak gıda desteği verilmesini önermişti. Şişli çapında Gıda Bankası’ndan 2022 yılının ilk 9 ayında 399 hane faydalandı; 79 bin 100 puan gıda desteği sunuldu. Sosyo-ekonomik desteklerden 2022 yılında Eskişehir Mahallesi'nden 337 hane yararlandı. Hizmetlerin katılımcı bütçe gerçekleşme tutarı 375 bin 295 TL oldu.

İhtiyaç sahiplerine “mahalle mutfağı” veya “mahalle lokantası” aracılığıyla ücretsiz gıda desteği sağlanması ve istihdam olanakları yaratılması da talepler arasındaydı. Aşevi/Sosyal Mutfak hizmet birinden yılın ilk 9 ayında Şişli çapında 486 bin 280 öğün sıcak yemek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Talebin tutar gerçekleşmesi Şişli geneli taleplerine kaydedildi.

 Mahalledeki göçmen ve sığınmacılara gıda desteği, sağlık hizmeti ve dayanışma temelinde destek verilmesi önerisi de Eskişehir Mahallesi’nin katılımcı bütçe önerileri arasındaydı. Şişli Belediyesi özkaynaklarıyla Engelli Koordinasyon Merkezi’nin üst katında Açık Ev’de göçmenlere yönelik hizmetler sunulduğu, yılın ilk 9 ayında Açık Ev'de düzenlenen 36 adet eğitimden 729 kişinin faydalandığı açıklandı.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.