Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Esentepe Mahallesi’nde Parklar İyileştirildi

Esentepe Mahallesi’nde Parklar İyileştirildi
Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM kapsamında Esentepe Mahallesi’nde parklar, spor alanları ve yürüyüş yolları iyileştirildi ve yenilendi.

Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM’in 2022 çalışmalarının sürekli izlenmesi ve takibiyle, vatandaşların bilgilendirilmesi süreçleri devam ediyor. 2022 katılımcı bütçesi 3 milyon 277 bin 650 TL olan Esentepe Mahallesi’nde, yüz yüze yapılan toplantılar ile www.benimbutcem.com adresi üzerinden toplanan mahalle önceliklerinin yerine getirilmesi için çalışmalar sürüyor. Esentepe Mahallesi’nde yılın başından beri yapılan çalışmaların katılımcı bütçe maliyeti 1 milyon 110 bin 489‬ TL oldu.

Mahalle sakinleri var olan park ve spor alanlarının iyileştirilmesini, zeminlerin yenilenmesini, Emekli Subay Evleri yürüyüş parkurunun zemininin yenilenmesini ve Muhtarlık tarafındaki çocuk parkına giden yola hız bariyeri konmasını istemişti. Bu doğrultuda Esentepe Emekli Subay Evleri yürüyüş yolunun ve spor aletlerinin kauçuk zemini yenilendi. Yaşar Kemal Parkı’nın yürüyüş yolu yeniden düzenlendi. Yaşar Kemal Parkı’nın basket sahası ve spor aletleri ile Halil Akar Parkı’nın basket sahasının zemini akrilik boyandı. Adalet Parkı’nın koşu yolu onarıldı. Bu çalışmaların katılımcı bütçe maliyeti 500 bin TL oldu.

2022 önerileri arasında temizlik hizmetinin ve çöp konteynerlerinin artırılmasıyla çevre ve temizlik eğitimleri verilmesi bulunuyordu. Şişli Belediyesi özkaynaklarıyla Dereboyu Caddesi ve Kırgülü Sokak’a iki tane 800 litrelik çöp konteyneri yerleştirildi. Bilinçlendirme çalışmalarının ise yapıldığı belirtildi.

Esentepe sakinleri mevcut ilaçlamanın etkisiz olması nedeniyle kullanılan ilaçların değiştirilmesini önermişti. Bu doğrultuda Zincirlidere Parkı, Emekli Subay Evleri’nin yeşil alanları ile Muhtarlık binası arkasında ilaçlama yapıldı. Bu hizmetin katılımcı bütçe maliyeti 425 bin 160 TL oldu.

Mahallede sokak hayvanlarının aşılanması ve kısırlaştırılması gibi daha fazla veterinerlik hizmeti verilmesi, belli noktalara sokak hayvanları için su ve beslenme üniteleri konması talep edilmişti. 2022 yılının ilk dokuz ayında mahallede sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve tedavi edilmesinin katılımcı bütçe maliyeti 4 bin 749 TL olarak gerçekleşti. İhtiyaç duyulan alanlara kedi evleri yerleştirildi; bunun gerçekleşme tutarı ise 2 bin 500 TL olarak kaydedildi.

Scooter ve bisiklet park alanları yapılmasına dair talebin ise uygun alan bulunabilirse hayata geçirileceği, bu talebe yönelik hizmetin planlama sürecine olduğu belirtildi.

 Mahalle sakinleri yaşlılara yönelik hizmetlerin sunulacağı bir sosyal alan tasarlanmasını istemişti. Şişli Belediyesi Gerontolojik Hizmetler Birimi tarafından yürütülen çalışmaların sürdüğü, bunun yanı sıra tüm Şişli'ye hizmet vermek üzere planlanmış Yaşlı Hakları Merkezi ile Yaşayan Ev hizmet merkezlerinin tadilatlarının devam ettiği raporlandı. Bu hizmetlerin katılımcı bütçeye yansıması 178 bin 80 TL oldu.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.