Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Ergenekon Mahallesi Talepleri Özkaynakla Hayata Geçti

Ergenekon Mahallesi Talepleri Özkaynakla Hayata Geçti
Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM kapsamında Ergenekon Mahallesi’nde önerilen kültür-sanat faaliyetleri Şişli çapında gerçekleşirken, park yenilemeden daha sağlıklı bir çevrede yaşamı sağlayan faaliyetlere kadar pek çok hizmet sunuldu.
2022 katılımcı bütçe önerisi 3 milyon 97 bin 650 TL olan Ergenekon Mahallesi’nde, yüz yüze yapılan toplantılar ile www.benimbutcem.com adresi üzerinden alınan mahalle önceliklerinin yerine getirilmesi için Şişli Belediyesi birimleri Ocak ayından beri çalışıyor.

Mahalleliler, Bahtiyar Kaşlı Parkı'nın düzenlenmesini, oturma banklarının çoğaltılmasını, spor aletlerinin konulmasını, çocuk oyun alanının yenilenmesini ve çocukları koruma amacıyla park çevresine çit yapılmasını önermişti. Bu doğrultuda parkta çalışmalar başlatıldı; çocuk oyun alanının oyun grubu ve zemini değiştirildi. Bu hizmetin katılımcı bütçeye yansıması 300 bin TL oldu.

Ergenekon sakinlerinin Mahalle Evi talebineyse mahalledeki Yunus Bey Sokak’ta hizmet veren Mahalle Evi ile karşılık veriliyor. Bu hizmet Şişli Belediyesi’nin özkaynaklarıyla karşılanıyor.

Mahallelilerin tarihi veya metruk binaların önlerinin sokağa uygun şekilde kapatılması önerisi ise planlamaya alındı.

Gelen öneriler arasında çöp konteynırlarının temizliğinin sağlanması ve çöp toplamayla ilgili mahalle sakinlerine bilgilendirme yapılması vardı. Çöp konteynerlerinin 15 günde bir 80 derece basınçlı sıcak suyla yıkandığı, Zabıta ekiplerininse zamansız çöp çıkaranları öncelikle ikaz ettiği, uyarıya rağmen zamansız çöp çıkarmayı sürdürenlere Kabahatler Kanunu kapsamında işlem uyguladığı belirtildi. Bu hizmet bedeli de belediye özkaynaklarıyla karşılandığı için giderler katılımcı bütçeye yansıtılmadı.

 Mahalle sakinlerinin bir araya gelebileceği kültürel etkinliklerin organize edilmesi de 2022 katılımcı bütçe önerilerinden biriydi. İzzetpaşa, Esentepe, Feriköy, Halide Edip Adıvar, Gülbahar, Halil Rıfat Paşa, Feriköy ile Esentepe’yi kapsayan sekiz mahallede açık hava sinema günleri gerçekleştirildi. Mahalle sakinleri yılda en az bir defa olmak üzere kültür gezileri düzenlenmesini talep etmişti. 25 mahalleyi kapsayacak şekilde Çanakkale Gezisi, şehir içi cami ve müze turu ile Anneler Günü’ne özel Balat Gezisi düzenlendi. Her iki talebe yanıt veren etkinlik ve geziler, Şişli çapında düzenlendiğinden maliyetler Ergenekon Mahallesi katılımcı bütçesine yansıtılmayarak, Şişli Belediyesi’nin özkaynaklarıyla hayata geçirildi.

2022 katılımcı bütçe önerileri toplanırken mahalle sakinleri Küçük Bayır Sokak'ta bir vakfa ait olan ancak kullanılmayan alanın, Ergenekon Mahallesi ile İnönü Mahallesi için ortak yeşil ve spor alanı olarak tasarlanmasını talep etmişlerdi. Ancak, söz konusu alan vakfa ait olduğu ve bu nedenle de kamulaştırılması mümkün olmadığından talep bu haliyle hayata geçirilmemiş oldu.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.