Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Duatepe Mahallesi’ne Üç Bin Metrekareden Fazla Park Alanı Kazandırıldı

Duatepe Mahallesi’ne Üç Bin Metrekareden Fazla Park Alanı Kazandırıldı
Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM kapsamında 2022 yılında Duatepe Mahallesi’ndeki eski İSKİ alanında yapılan park çalışmasında çocuk oyun alanı, egzersiz alanı, evcil hayvan gezinme alanı, yürüyüş yolu yapıldı.
Şişli’de yaşayan herkesin sözünü ve kararını Şişli Belediyesi yönetimine yansıtmayı amaçlayan ve belediye bütçesinin Şişli için nasıl daha iyi kullanılacağını en geniş katılımla müzakere etmeyi sağlayan Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM çalışmaları devam ediyor. Katılımcı bütçe kapsamında 2022 yılında gerçekleştirilen çalışmalar sürekli izlenip takip edilirken, bir taraftan da vatandaşlar sürekli olarak bilgilendiriliyor.

Duatepe Mahallesi’nde yüz yüze yapılan toplantılar ile www.benimbutcem.com adresi üzerinden toplanan mahalle önceliklerinin bütçelendirilmesi sonucunda mahallenin 2022 katılımcı bütçe önerisi, 2 milyon 247 bin 650 TL olarak belirlenmişti.

Mahalleye özel olarak deprem toplanma alanının belirlenmesi ve ilan edilmesi Duatepelilerin önerileri arasındaydı. Bu doğrultuda Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında planlar oluşturuldu. Feriköy Stadı ve Ortanca Parkı'na tabelalar yerleştirildi. Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları listesi ise Şişli Belediyesi web sitesi, sosyal medya hesapları ve e-devlet sitesinde bulunabiliyor. Bu çalışmaların katılımcı bütçeye yansıması 2 bin 500 TL oldu.

Mahalleliler Duatepe’ye yürüyüş yolu ve yeni park yapılmasını talep etmişti. Yay Meydanı Caddesi üzerinde bulunan eski İSKİ alanında park oluşturulmaya başlandı. Toplam 3485 metrekare olarak tasarlanan parkta 244 metrekare çocuk oyun alanı, 120 metrekare fitness alanı, 780 metrekare evcil hayvan gezinme alanı, 364 metrekare kiremit tozu yürüyüş yolu oluşturuluyor. Alana ahşap çocuk oyun grubu ve kent mobilyaları yerleştirilirken, peyzaj çalışmaları da yapılıyor. Bu çalışmanın maliyeti, parkın bulunduğu Duatepe’nin komşu mahallesi Yayla Mahallesi’nin katılımcı bütçesine yansıtıldı.

Tüm mahalle sakinlerinin, ortak sorunlarını paylaşıp çözüm arayacağı mahalle evi veya benzeri web tabanlı platformların oluşturulması yönündeki talebin gerçekleşmesi içinse uygun alan arayışının devam ettiği belirtildi.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.