Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


“Demokrasinin esası katılımdır”

“Demokrasinin esası katılımdır”
Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Meşrutiyet Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı’nda, “Katılımcı bütçe çalışmasını sahiplenmenizi ve böylece belediyenin kararlarına katılmanızı istiyoruz” dedi.

Meşrutiyet Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı, 25 Ağustos 2022, Perşembe günü, Nişantaşı Spor Kulübü’nde yapıldı.

Müzik dinletisinin ardından mahalle muhtarları katılımcıları selamladı. Daha sonra Şişli Kent Konseyi’ni temsilen Şişli Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Kanbak söz aldı. Kanbak, “Katılımcı bütçe çalışmasında öncelikli olarak sizlerden gelen taleplerin hayata geçirilmesi amaçlandı. Gelin mahalleniz için gönüllü olun, yerelin sesi olun, katılımcı bütçeye destek verin” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ise konuşmasında şunları söyledi: “Demokrasinin esası katılımdır. Temsili demokraside vatandaşlardan oy vermesi isteniyor, ancak sonrasında yerel yönetimin kararlara katılamıyorlar. Biz bunu tersine çeviriyoruz. Bu nedenle katılımcı bütçe çalışmasını sahiplenmenizi ve böylece belediyenin kararlarına katılmanızı istiyoruz.”

Mahallede katılımcı bütçe kapsamında gerçekleştirilen hizmet ve çalışmaların anlatıldığı sunumun ardından toplantıya katılanlar talep ve önerilerini dile getirdiler.

Leyla Ermaya, ara sokaklarda kaldırımların ve yolların yaya ve engelli dostu olarak düzenlenmesini, kaldırım ve sokaklardaki çukurların ve hasar gören parke taşların onarılmasını, kaldırım işgallerine son verilmesini istedi. Ermaya, ayrıca Şişli Belediyesi’nin yetki alanındaki parklarda belediyeye ait uygun ücretli kafelerin yapılmasını önerdi.

Ahmet Elbir, geceleri belediyenin çöpleri topladığını ancak, sonrasında tekstilcilerin sokak ve kaldırımlara atık kumaşları attığını, kaldırımlardan yürüme imkânı kalmadığını anlattı. Elbir, Vali Konağı Caddesi’nde de çöp kutularının yetersiz olduğunu belirtti.

Aslı Keskin Jakson, uzun yıllar Londra’da yaşayıp döndüğünü anlatarak, “Ben küçükken bu ülkede kaldırım sorunu vardı, geldim hâlâ kaldırım sorunu var. Başkanımız, ‘gelin katılın’ diyor, eğer benim yaptıklarımla bir şeyler değişecekse ben de katılmak istiyorum. Öğreneğin açılacak İnnovasyon Merkezi’nde uzmanlığım olan moda alanında atıkların nasıl değerlendirileceğine dair bilgimi aktarmak üzere görev almak istiyorum” dedi.

Ali Özalkuş, mahalleli olarak sokaklara ağaçlar diktiklerini, ancak Osmanbey esnafının, “Dükkânımın önü kapanıyor” diyerek ağaçları kestiğini, bu konuda şikâyetçi olduklarını anlattı.

Katılımcılar Üç Kahveler olarak anılan meydana bu ismin verilmesini de talep ettiler.

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’nin müdürlüklerden edinilen bilgilerle hazırladığı sunumda, hem Şişli çapında hem de Meşrutiyet Mahallesi’nde katılımcı bütçe kapsamında 2022 yılının ilk altı ayında gerçekleştirilen çalışma ve hizmetler anlatıldı. Sunumda ayrıca 2022 yılının son altı ayı için katılımcı bütçe kapsamında planlanan hizmet ve çalışmalar da aktarıldı. (Sunumlara yazının altındaki dosyalar bölümünden erişebilirsiniz.)

 

 

 

Dosyalar

Meşrutiyet Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
25 Ağustos 2022, Meşrutiyet Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Meşrutiyet, mahalle toplantısı

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.