Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


“Bir başarı hikâyesi yazacaksak komşularımızla birlikte yazacağız”

“Bir başarı hikâyesi yazacaksak komşularımızla birlikte yazacağız”
Şişli Belediye Başkanı Keskin dört mahalleyi kapsayan toplantıda, “Katılım sizler olmazsanız olmaz, sizler bu çalışmada olmazsanız katılımcı bütçe eksik kalır” dedi.

Bozkurt, Eskişehir, İnönü ve Ergenekon Mahalleleri Benim Bütçem Toplantısı, 18 Ağustos 2022, perşembe günü Dericiler Sokak’ta yapıldı.

Müzik dinletisinin ardından mahalle muhtarları katılımcıları selamladı. Şişli Kent Konseyi Başkanı Şükran Eroğlu, “Bir yıl önce Şişli Belediyesi ile birlikte Benim BÜTÇEM çalışmasına başladık. Gerçekten çok yoğun, herkesin taleplerinin dinlendiği bir çalışma oldu. Bu yıl da aynı çalışmayı sürdürmek istiyoruz. İlk defa bir belediye başkanı halkın önünde, halka hesap vermek üzere yola çıktı, yeni bir belediyecilik anlayışı getirdi, hepimizin yönetime katılabildiği bir sistem sundu, teşekkür ederiz” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ise konuşmasında şunları söyledi: “Biraz önce Şükran arkadaşımız söyledi, bizim mahallelere gitmekteki temel amacımız katılım. Katılım da sizler olmazsanız olmaz, sizler bu çalışmada olmazsanız katılımcı bütçe eksik kalır. Bu yüzden Şişli’de bir başarı hikâyesi yazılacaksa bunu sizlerle, komşularımızla birlikte yazacağız.”

Keskin’in konuşmasının ardından mahalleliler söz aldı. Mahalleliler toplantıda Eşref Efendi Sokak, 71 numarada bulunan ve erken Cumhuriyet dönemine ait izler taşıdığı değerlendirilen binanın, tarihi bina olarak tescil edilmesi amacıyla yapılacak toplantıdan bir gün önce kepçeyle yıkılmasını (*) eleştirdiler. Nafiye Otara, yıkılan binanın hemen yanındaki binada oturduğunu belirterek, “Yıkılan binanın hemen bitişiğindeyim. Yıkımdan en çok ben mağdur oldum. Yan camımı patlattılar, salonum yağmur aldı, boyalarım döküldü” dedi.

Keskin, binanın kaçak olarak yıkıldığını vurgulayarak, “Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk ve peşini bırakmayacağız. Belediyede bu konuda sorumluluğu olan bir çalışanımız varsa o da bunun hesabını verecek” dedi.

Sarven Uluk, Kurtuluş’un kadim bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, Bozkurt ve Eskişehir mahallelerinin SİT alanı ilan edilmesini, Tatavla Karnavalı’nın ise ‘Somut Olmayan Kültür Varlıkları’ listesine alınması için belediyenin girişimde bulunmasını istedi.

Tuğba Elzıt, Kınalı Keklik Sokak’taki çocuk parkının pandeminin başında yıkıldığını, o zamandan beri atıl olduğunu söyleyerek, parkın revize edilmesini ve parka spor aletleri konulmasını önerdi.

Hüsamettin Kargın, 30 yıldır Dericiler Sokak’ta oturduğunu anlatarak, sokağın yanındaki eğimli boş arazinin park yapılmasını talep etti.

Meryem Ormancı, “Kınalı Keklik Sokak’ta oturuyorum. Okullar açılıyor, çocuklarımızı okula gönderirken tedirgin oluyoruz, araçlar hızla geliyor, hiç durmuyorlar. Oradaki tehlikeyi engelleyecek bir önlem alınmasını istiyoruz, üst geçit yapılabilir belki” dedi.

Hatice Özçelik, Lalezar Sokak’ta çok dik bir yokuş olduğunu, yaşlıların, engellilerin, hamilelerin yürümekte çok zorlandığını, buna bir çözüm bulunmasını istedi.

“Ben nerede oynayacağım, bilmiyorum”

Toplantıda çocuklar da söz alarak öneri, istek ve beklentilerini dile getirdiler. Yusuf Ucan, sokakta top oynayamadıklarını, ya arabaların geçtiğini ya da komşuların kızdığını söyleyerek Dericiler Sokak’ın yanındaki boş araziye futbol oynayabilecekleri bir alan yapılmasını talep etti. Ayşe Beyza ise “Ben şundan rahatsızım, sokağa çıkıyoruz bazıları bize buradan gidin, arka sokakta oynayın, diyor. Oraya gidiyoruz yine aynısı söyleniyor. Parka gidiyoruz orası da kötü durumda, çöp atıyorlar. Ben nerede oynayacağım, bilmiyorum. Basketbol sahası veya voleybol sahası yapabilir misiniz?” dedi.

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’nin müdürlüklerden edinilen bilgilerle hazırladığı sunumda, hem Şişli çapında hem de Bozkurt, Eskişehir, İnönü ve Ergenekon mahallelerinde katılımcı bütçe kapsamında 2022 yılının ilk altı ayında gerçekleştirilen çalışma ve hizmetler anlatıldı. Sunumda ayrıca 2022 yılının son altı ayı için katılımcı bütçe kapsamında planlanan hizmet ve çalışmalar da aktarıldı. (Sunuma yazının altındaki dosyalar bölümünden erişebilirsiniz.)


(*) Şişli Belediyesi tarafından bu konuda yapılan açıklamada, “Bozkurt Mahallesi, Eşref Efendi Sokak No:71 adresinde bulunan binanın kurumumuz tarafından verilmiş bir yıkım ruhsatı bulunmamaktadır. Kaçak olarak yıkılmış bu yapıyla ilgili tüm sorumlular hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır. Basın ve kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise İBB Miras, Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) gibi tüm koruma kurumları işbirliği ile tescilleme çalışması yürütülen Şişli'deki tarihi binanın Koruma Kurulu'nun ‘inşai ve fiziki müdahale yapılamaz’ kararına rağmen yıkıldığını açıkladı. Polat, İBB olarak suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

 

 

 

Dosyalar

Bozkurt Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
18 Ağustos 2022, Bozkurt Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Bozkurt, mahalle toplantısı
Ergenekon Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
18 Ağustos 2022, Ergenekon Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Ergenekon, mahalle toplantısı
Eskişehir Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
18 Ağustos 2022, Eskişehir Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Eskişehir, mahalle toplantısı
İnönü Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
18 Ağustos 2022, İnönü Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, İnönü, mahalle toplantısı

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.