Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


Belediye Bütçesinin Yüzde 14'ünü Vatandaşlar Belirledi

Belediye Bütçesinin Yüzde 14'ünü Vatandaşlar Belirledi
Şişli Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesinin, 113 milyon 324 bin 950 TL karşılık gelen yüzde 14,17’lik kısmı, Şişlililer tarafından belirlendi.

Türkiye’nin mahalle temelli ve aktif vatandaş odaklı ilk Katılımcı Bütçesi Benim BÜTÇEM, Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi öncülüğünde Şişli’nin 25 mahallesinde yaşayan vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. Dünyada 3 bine yakın belediyede hayata geçirilen ve hemen hepsi başarılı uygulamalar olan Katılımcı Bütçe çalışmaları, bu boyutlarıyla ilk kez Türkiye’de bir belediyede uygulanma imkânına kavuştu.

Şişli Belediyesi bütçesinin harcanabilir kısmının belirli bir yüzdesinin, “Katılımcı Bütçe” anlayışıyla yapılması amacıyla yürütülen çalışmalar, bu yılın başında Benim BÜTÇEM Çalışma Grubunun kolaylaştırıcılığında başlatıldı. Yaklaşık dokuz aya yayılan sürede 100’den fazla Çalışma Grubu toplantısı, paydaşlara 12 sunum, 28 kategoride, 7 yuvarlak masa toplantısı, 2 gönüllü toplantısı, muhtar ziyaretleri ve 25 mahallede vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Mahalle Bütçe Toplantıları gerçekleştirildi.

7 YAŞINDAN İTİBAREN TÜM ŞİŞLİLİLER KARARLARA KATILDI

Şişli’nin 25 mahallesinde sokaklarda ve parklarda düzenlenen toplantılarda mahalle sakinleri bir araya geldi ve mahallelerinin önceliklerinin yerine getirilmesini takip etmeyi üstlenen vatandaşlar Mahalle Bütçe Komitelerine aday oldu. Mahallelerde yapılan seçimlerle her mahallede bir Mahalle Bütçe Komitesi seçildi. En çok oy alan bir erkek ve bir kadın ise mahallelerini Şişli Bütçe Konseyi’nde temsil edecek sözcüler olarak belirlendi. Konsey’de toplumsal cinsiyet eşitliği kotasından doğal üyeler de sözcülük üstlendi.

Katılımcı Bütçe Benim BÜTÇEM’in ayırt edici özelliği, yedi yaşından itibaren tüm Şişlililerin Mahalle Bütçe Komitelerine seçilebilmeleri ve oy verebilmeleri oldu.

ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ OY ÇOKLUĞUYLA KABUL ETTİ

Mahalle Bütçe Komitelerinin her mahalledeki ihtiyaç ve öncelikleri belirlemesiyle oluşan talepler, Şişli Bütçe Konseyi tarafından son hale getirildi. Şişli Belediyesinin 800 milyon tutarındaki 2022 bütçesinin yüzde 14’üne denk gelen 113 milyon TL’lik kısmı, mahallelerden toplanan ihtiyaç ve önceliklere göre Katılımcı Bütçe olarak belirlendi. Bu rakam, ücret ve zorunlu giderler dışındaki 219 milyon TL’lik yatırım ve faaliyet bütçesinin yüzde 51,56’ini oluşturdu.

Mahallelerden gelen Katılımcı Bütçe önerileri, Şişli Belediye Meclisine sunulmak üzere Şişli Belediye Başkanlığına teslim edildi. Encümen incelemesinden sonra Katılımcı Bütçe önerileri, Şişli Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında 2022 bütçesiyle birlikte görüşülerek, oy çokluğuyla kabul edildi.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN KATILIMCI BÜTÇE, PARİS VE NEW YORK’U GEÇTİ

Şişli’de kişi başına düşen katılımcı bütçe miktarı 51 Dolar oldu. Bu miktar, New York ve Seul’de 5, Madrid’de 36, Paris’te 50 Dolar olarak sıralanıyor.

Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi, yine Benim BÜTÇEM Çalışma Grubunun kolaylaştırıcılığında Şişli Katılımcı Bütçe deneyimini Türkiye ve dünyayla paylaşmak amacıyla 6 Kasım 2021 günü Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, Benim BÜTÇEM Konferansı’nı düzenliyor.

 

Şişli Belediyesi 2022 Katılımcı Bütçesi İhtiyaç Öncelikleri ve Tahmini Bütçe Raporu'na ulaşmak için tıklayın.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.