Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


“7 yaşından itibaren tüm komşularımıza belediyeyi birlikte yönetelim, diyoruz”

“7 yaşından itibaren tüm komşularımıza belediyeyi birlikte yönetelim, diyoruz”
Halide Edip Adıvar Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı’nda konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, “Biz katılımcı bütçe çalışmamızda kimseyi dışarıda bırakmadık, yüzlerce kişiyle buluştuk” dedi.

Halide Edip Adıvar Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı, 24 Ağustos 2022, Çarşamba günü, Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Müzik dinletisinin ardından mahalle muhtarları katılımcıları selamladı. Şişli Kent Konseyi Başkanı Şükran Eroğlu, “Bu çalışmayla Şişli bir demokrasi dersi veriyor Türkiye’ye. Biliyorsunuz kararları belediye başkanı verir, halk ise bu kararlara katılamaz, sadece dört veya beş yılda bir yapılan seçimlerde temsilcilerini, yani belediye başkanını seçerler. Şişli Belediyesi işte bunu tersine çevirdi; biz de Şişli Kent Konseyi olarak halkımızla birlikte belediyeyi birlikte yönetmeye talip olduk. Bu çok cesurca bir karardı, başkanımız demokrasinin ve katılımın yolunu açtı, biz de bundan sora bu yolda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ise konuşmasında şunları söyledi: “Biz katılımcı bütçe çalışmamızda kimseyi dışarıda bırakmadık, yüzlerce kişiyle buluştuk. Yediden yetmişe tüm komşularımız Mahalle Komitelerine aday olup oy verebiliyor. Geçen yıl 11 yaşındaki bir çocuğumuz da aday oldu, seçildi ve bize demokrasi ve katılım açısından önemli bir ders verdi. Yani biz yedi yaşından itibaren tüm komşularımıza gelin Şişli Belediyesi’ni birlikte yönetelim, diyoruz.”

Keskin’in konuşmasının ardından mahalleliler söz alarak istek, beklenti ve şikâyetlerini dile getirdiler. Mahalleliler yaz aylarında sineklerin artmasından dolayı ilaçlama istediler.

Halil Karaköçek, Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde emeklilerin vakit geçirebileceği sosyal bir tesis talep etti.

Süleyman Akbulut, öğretmen olduğunu belirterek, “Katılımcı bütçe sosyal belediyeciliğin bir gereği, ben tüm komşularımı hem sosyal belediyeciliğe hem de katılımcı bütçeye sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi. Akbulut ayrıca adını Halide Edip Adıvar’dan alan parka yazarın bir büstünün ve onu tanıtan panoların konulmasını, Kınalı Sokak’taki ağaçlık küçük alanın ise yeşil alan olarak düzenlenmesini istedi.

Mevhibe Gözcelioğlu, Şişli Bomonti Fabrikası gibi tarihi alanların mevcut haliyle korunmasını, kültürel tesislere dönüştürülmesini, tarihi ve kültürel alanlarda yeni ve yüksek bina inşaatlarına izin veren bakış açısının değiştirilmesini talep etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde festivaller peş peşe iptal ediliyor veya yasaklanıyor. Oysa umudu büyütmemiz gerekiyor, mahallelerde festivaller yapılmasını istiyorum. Ayrıca deprem toplanma alanlarıyla ilgili neler yapılıyor, mevcut durum nedir, bu konularda bilgi almak isterim.”

Çocuklar, kedilere yoldan geçen arabaların çarptığını söyleyerek sokak ve caddelere bunu önleyecek hız azaltıcı tümsekler yapılmasını talep ettiler. Bir kız çocuğu ise “Parkta salıncaklar yapılıyor ama salıncakların koruması çok küçük açılıyor, arasından geçemiyoruz, olmuyor” dedi.

Şişli Belediyesi Katılımcı Bütçe Koordinasyon Birimi’nin müdürlüklerden edinilen bilgilerle hazırladığı sunumda, hem Şişli çapında hem de Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde katılımcı bütçe kapsamında 2022 yılının ilk altı ayında gerçekleştirilen çalışma ve hizmetler anlatıldı. Sunumda ayrıca 2022 yılının son altı ayı için katılımcı bütçe kapsamında planlanan hizmet ve çalışmalar da aktarıldı. (Sunuma yazının altındaki dosyalar bölümünden erişebilirsiniz.)

 

 

 

Dosyalar

Halide Edip Adıvar Mahallesi Toplantı Sunumu - 2022 (6 ay)
24 Ağustos 2022, Halide Edip Adıvar Mahallesi Benim Bütçem Toplantısı'nda yapılan sunum.
Künye: Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu / Ağustos 2022, İstanbul, Türkçe, Şişli Belediyesi
Anahtar kelimeler: Katılımcı Bütçe, Benim Bütçem, Halide Edip Adıvar, mahalle toplantısı

Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.