Şişli Belediyesi web sitesi Şişli Kent Konseyi web sitesi
Benim Bütçem - Ana sayfa
Üye ol


19 Mayıs Mahallesi’nin Yokuşları Katılımcı Bütçeyle Aşıldı

19 Mayıs Mahallesi’nin Yokuşları Katılımcı Bütçeyle Aşıldı
Katılımcı bütçe Benim BÜTÇEM kapsamında 2022 yılının ilk 9 ayında 19 Mayıs Mahallesi’nde parklar bitkilendirildi ve aydınlatıldı; mahallede ağaçlandırma çalışmaları yapıldı ve daha temiz bir çevre için çöp konteynırları yenilendi. Dik yokuşlarıyla ünlü 19 Mayıs’ta mahallelinin en büyük sorununa ring seferleriyle çözüm bulundu.
Şişli’de gerçekleştirilen katılımcı bütçe hizmetlerinin izlenmesi ve denetlenmesini sağlamak amacıyla Benim BÜTÇEM kapsamında raporlama çalışmaları devam ediyor. 2022 katılımcı bütçe önerisi 4 milyon 722 bin 650 TL olan 19 Mayıs Mahallesi’nde de Benim BÜTÇEM kapsamında yılın ilk 9 ayında yapılan çalışmalar raporlandı; 19 Mayıs Mahallesi 9 aylık gerçekleşme bütçesi 590 bin 246 TL oldu.

Katılımcı bütçe kapsamında 19 Mayıs Mahallesi’nde kadınlara ait spor salonu istenmişti. Bu talep 2023 yılında gerçekleşmek üzere plana alındı.

Mahalledeki tüm parkların ışıklarının bakımının yapılması önerisi doğrultusunda Hayrettin Karaca Parkı’nın elektrik direkleri değiştirildi, onarımı yapıldı, mahallede bulunan diğer parkların aydınlatmalarının bakımı yapıldı. Bunların gerçekleşme bedeli 50 bin TL oldu.

Spor faaliyetleri düzenlenmesi istenmişti. Belediyenin özkaynaklarıyla tüm Şişli’yi kapsayacak şekilde Lape Hastanesi önünden her pazar Belgrad Ormanı’na, Belgrad Koşusu için 4 otobüs kaldırılıyor. 19 Mayıs Mahallesi sakinleri de hâlihazırdaki bu hizmetten yararlanabiliyor.

Mahalle Evi isteği ise planlamaya alındı. 19 Mayıs ve Meşrutiyet mahalleleri kesişiminde inşa edilecek sosyal donatı alanında Mahalle Evi olacak.

Mahalleden gelen ağaçlandırma talebi 50 bin TL’ye gerçekleşti. Eylül ayında ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.

Kaldırım ve asfalt yenileme talebi özkaynakla çözüldü. Program dâhilinde gerekli çalışmaların rutin olarak yürütüldüğü belirtildi.

Temizlik, ilaçlama, çöp konteyneri artırılması yönündeki öneri de katılımcı bütçeden 22 bin 50 TL harcanarak gerçekleşti: 7 adet çöp konteyneri yenilendi. Öğretmen Haşim Çeken Caddesi üzerine 1 adet ve Şerife Bacı Sokak köşesine 1 adet 800 litrelik çöp konteyneri kondu.

Talep edilen spor kompleksi ve otopark ise planlamaya alındı. Katlı otopark, yeşil alan ve belediye hizmet binasının planlandığı, bu doğrultuda Meclis kararı alındığı ve projelendirme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Mahalleli ring seferi istemişti. Şişli Belediyesi bütçesi içinde 2021 yılının son üç ayı için belirlenen katılımcı bütçeden Fulya ile 19 Mayıs mahalleleri arasında işleyecek ring severleri planlanarak hayata geçirildi. Bu hizmete 2022 yılında 418 bin 196 TL gerçekleşmeyle yine katılımcı bütçe kapsamında devam edildi. Ring seferleri Fulya ile 19 Mayıs mahalleleri arasında hafta içi her gün sabah ve akşam yarım saatte bir düzenleniyor. Şişlililer servis araçlarını Şişli Komşu KART’larıyla kullanabiliyor.

Mahalleli 26A otobüsünün 19 Mayıs duraklarının bildirilmesini istemişti, bunun İETT’nin görev alanında olduğu belirtildi. Talepler atasında bulunan 19 Mayıs Caddesi boyunca belli yerlere trafik Işıklarının konumlandırılmasının UKOME’nin; Hayrettin Karaca Parkı’na akşam saat 20.00 ile sabah 07.00 arası güvenlik görevlisi görevlendirilmesi talebinin ise İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yetki alanında olduğu vurgulandı.

Hayrettin Karaca Parkı hayvan gezdirme alanının ayrılması, havuzlu alan tarafının tellerinin yenilenmesi ve bir kapı konarak ayrıştırılması talebine yönelik proje ise mahalleliler ve muhtarla şifahen yapılan görüşmeler sonucunca çoğunluk kararı ile iptal edildi. Parkta yürüyüş yolu kauçuk zemini ile çim zeminler yenilendi, bitkilendirme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar 50 bin TL’ye gerçekleştirildi.

Mersinli Ahmet Sokak’a yürüyen merdiven yapılması talebi teknik sebeplerle gerçekleşmedi.

Mahalleli kültür turlarının yapılmasını istemişti. Tutar gerçekleşmesi Şişli geneli taleplerine alındı. 9 ay boyunca 6 adet tur yapıldı: 25 mahalle genelinde 130 Şişlili Çanakkale gezisine katıldı. 25 mahalle genelinde kayıt alınarak şehir içi cami ve müze turu düzenlendi. Anneler Günü’ne özel 25 mahalle genelinde Balat Gezisi ve Bulgar Eksarhlığı Gezisi düzenlendi.

 Mahalleli hayvan barınaklarının artırılmasını istemişti; Veterinerlik Ek Hizmet Binası ile bu talep de Şişli genelinde gerçekleştirildi.

 

 

 


Proje ikonu
Proje önerilerinizi bekliyoruz.

Proje geliştirme desteği için tıklayın.
Mahalleniz veya Şişli ilçesi genelinde Katılımcı Bütçe kapsamında projelerinizi bekliyoruz.

Projenizi gönderin
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri


Bültenimize kayıt olun.